User Tools

Site Tools


sv4.0:tabeller
Närstridsvapen AnfallFörsvarGenomSkada
Obeväpnad1045*8
KnivHugg113212
Knivstöt104611
Stol1165*9
Batong1245*10
Bollträ1356*12
Svärdhugg136514
Svärdstöt136713
Brandyxayxhuvud93816
Brandyxaspik831114
Stav1476*11
SköldarAnfallFörsvarAvståndsvapen
Liten sköld+1+1-1 för att träffa bäraren
Stor sköld0+1-2 för att träffa bäraren
Ballistisk sköld-10-2 för att träffa bäraren, -3 om denne står still (eldställning)
AvståndsvapenReflexKontrollFokusRäckvGenomSkada
Sten246228
Compoundbåge (F)15731015
Pistol47931112
Stor pistol36931214
Jaktgevär (M)161251416
Hagelgevär (M)39122814
K-pist (A)381041212
Automatkarbin (A)281151414
Prickskyttegevär (M)051371515
Kulspruta (A)171271615
Pansarskott (F)05842032
Pansarbrytande ammo+1-2
Hålspetsammo-2+1
SkyddTäckningPansar
MC-ställ192-6
Kravallrustning187-9
Diskret skyddsväst103-12
Skottsäker väst125-14
Ballistisk rustning1611-16
sv4.0/tabeller.txt · Last modified: 2013/02/26 16:29 (external edit)